Możliwy asortyment produktów końcowych wytwarzanych z technicznych odmian konopi liczy się w dziesiątkach tysięcy. Zainteresowanie uprawami stopniowo wzrasta, ale sektor nie rozwija się tak szybko jak w Europie. Jednocześnie marihuana jest mało wymagająca, można ją uprawiać praktycznie w całym kraju.
Zalety konopi siewnej
Zainteresowanie przemysłową uprawą konopi przemysłowych w Polsce rośnie od 2014 roku. Po wprowadzeniu ograniczeń w imporcie produktów rolnych z wielu krajów, zwiększenie upraw tej rośliny stało się niezwykle ważne.
Roślina ta jest aktywnym pochłaniaczem gazów cieplarnianych, a produkcja materiałów budowlanych i biopolimerów na bazie konopi również pochłania dwutlenek węgla. Z tego powodu uważana jest za roślinę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla lub redukującą jego poziom. Co więcej, uprawa konopi wymaga 2-3 razy mniej wody niż uprawa bawełny.
Z konopi można uzyskać niewiarygodną liczbę produktów końcowych, przetwarzając zarówno łodygę, jak i nasiona konopi. Jednocześnie konopie są stosunkowo łatwe w uprawie i można je uprawiać w wielu regionach kraju. Włókno konopne jest najmocniejszym włóknem roślinnym na świecie. Oprócz konopi, lin i grubego płótna, wykorzystuje się je do produkcji wysokiej jakości odzieży, butów i bielizny. Odporność na zużycie takich ubrań i obuwia jest kilkakrotnie wyższa niż innych tkanin.
Zastosowanie konopi
Konopie techniczne mogą być wykorzystywane w sektorze spożywczym, przemyśle, budownictwie, przemyśle samochodowym i lotniczym, energetyce. Uprawa ta ma ogromny, niewykorzystany potencjał ekonomiczny, jest wyjątkowa pod względem rentowności z hektara, ponieważ jest praktycznie bezodpadowa i ma bardzo szerokie zastosowanie.
Białko konopne ma unikalny profil aminokwasowy (zawiera 18 z 21 aminokwasów potrzebnych człowiekowi), dzięki czemu nadaje się do żywności funkcjonalnej, koktajli proteinowych, smoothie i mięs na bazie roślin. Inwestorzy często nie wchodzą w branżę konopną, ponieważ niewiele wiedzą o możliwościach i zaletach tej uprawy.