Komosa ryżowa lub quinoa to rodzaj rośliny, która jest uprawiana od bardzo dawna i cechuje się wysoką zawartością składników odżywczych. Jest źródłem białek egzogennych, skrobi oraz tłuszczów nienasyconych. Charakteryzuje się bogactwem minerałów oraz witamin. Jest odpowiednim składnikiem diety bezglutenowej, wegetariańskiej oraz wegańskiej. Quinoa może z powodzeniem zastąpić tradycyjne makarony, kasze oraz ryż. Jakie jeszcze prozdrowotne właściwości posiada komosa?
Komosa ryżowa i jej pochodzenie
Komosa ryżowa, czasem nazywana też ryżem peruwiańskim, to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Początki jej uprawy miały miejsce w Ameryce Południowej, gdzie była wysoko ceniona za swoje odżywcze i prozdrowotne właściwości. Jest to roślina, która posiada dużą zawartość skrobi w swoich nasionach, dlatego określana jest mianem pseudozboża.
Komosa ryżowa jest bogatym źródłem białek
Nasiona komosy ryżowej zawierają bardzo dużo roślinnych białek egzogennych, czyli takich, których organizm nie może sam wytworzyć. Zawartość aminokwasów w ziarnach komosy ryżowej jest dwukrotnie większa niż w ziarnach ryżu.
W związku z powyższym, quinoa jest bardziej odżywcza i z powodzeniem może być alternatywą dla białka zwierzęcego w diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Jest też dobrym składnikiem uzupełniającym dietę dla ludzi, którzy z jakichś powodów muszą ograniczyć białko zwierzęce w diecie.
Ciekawostką jest fakt, że ziarna komosy ryżowej nie zawierają glutenu, który wywołuje u niektórych osób problemy pokarmowe. Z tego też powodu, może być stosowana również w diecie bezglutenowej.
Ze względu na duże bogactwo aminokwasów oraz węglowodanów, komosa może być elementem codziennej diety dla sportowców.
Wartość odżywcza komosy ryżowej
Wartość odżywcza komosy ryżowej to 220 kcal w jednej szklance ugotowanych ziaren. Swoją kaloryczność zawdzięcza ona przede wszystkim dużej zawartości węglowodanów złożonych oraz białek. W jednej porcji komosy znajduje się również duża zawartość witamin i minerałów, w tym kwas foliowy, który zaspokaja niemalże 20% RDA.
To co wyróżnia komosę ryżową w porównaniu do kasz zbożowych to jej niski indeks glikemiczny, który jest równy IG = 35. Jest ona zatem bezpiecznym składnikiem w diecie dla diabetyków.