Zamiłowani bariści są gotowi wydać ogromne pieniądze na najbardziej luksusową kawę świata. Na czym polega fenomen kopi luwak?
RODOWÓD
Ten rodzaj pochodzi wyłącznie z Indonezji. Nazwa kopi oznacza wśród tubylców kawę, natomiast luwak nawiązuje do pewnego leśnego stworzonka. Podobna do łasicy cyweta buszuje po plantacjach w poszukiwaniu najlepszej jakości ziaren. Jej żołądek nie jest jednak w stanie poradzić sobie z trawieniem, dlatego… wydala je. Metodą tradycyjną.
W teren ruszają profesjonalni zbieracze. Ich „żniwa” z oczywistych powodów nie przekraczają 400 kilogramów rocznie. Następnie lekko nadtrawione ziarna poddaje się dokładnemu oczyszczaniu i wypalaniu. W takiej postaci trafiają do klienta.
CENA KOPI LUWAK
Bariści za 100 gram kawy płacą horrendalną kwotę niemalże 280 zł! A jednak dla prawdziwych koneserów kopi luwak cena nie gra roli. Stany Zjednoczone oraz Japonia uchodzą za największych miłośników luksusowego napoju.
PARZENIE
Jako tak znakomite, kopi luwak (https://www.krainaherbaty.pl/kawa-palona/kopi-luwak) pasuje do każdego rodzaju kawy. Warto jednak spróbować naparu w czystym, nieskazitelnym stanie. Cóż byłoby sensownego w piciu dobrej kawy zagłuszonej śmietanką?
Zaparzmy więc małą czarną standardowo, w filiżance. Powinno wystarczyć około 10 gramów ziaren. Później wystarczy jedynie usiąść wygodnie w fotelu i rozkoszować się niesamowitym aromatem.
DLACZEGO JEST TAK RZADKA?
Mówi się, że trzymanej w niewoli sarnie serce pęknie z rozpaczy. Podobnie rzecz ma się z cywetą. Ta uwięziona w klatce je jedynie nasiona kawy podsunięte przez człowieka. Przeważnie nie są dobrej jakości, nie przynoszą jej niezbędnych składników odżywczych, a ponadto – pamiętajmy! – nie są głównym źródłem pokarmu luwaków. Dlatego z czasem tracą one apetyt, wydając na siebie wyrok śmierci.
To te zdrowe, wolne, produkują luksusową kawę. Wybierają najpiękniejsze ziarna, dzięki czemu możemy być pewni jakości kawy.