Sweter męski to doskonała alternatywa dla bluz i marynarek, a także idealne rozwiązanie na chłodne, jesienne i zimowe dni. Jest to obowiązkowa pozycja w szafie każdego mężczyzny. Sweter to taki element garderoby, który można włożyć na mniej lub bardziej oficjalne spotkania, na randki i na spacery po parku.
Jak można podzielić męskie swetry?
Swetry męskie podzielić można ze względu na ich dekolty. Wyróżnić tu można golf, którego kołnierz jest wysoki i okrywający, a także dekolt w tzw. serek, czyli w kształcie litery V. Ten ostatni jest najpopularniejszy i najwygodniejszy, ponieważ można go włożyć na koszulę i estetycznie wyłożyć kołnierz lub krawat. Dekolt w swetrach może być również okrągły. Taki model nosić można bezpośrednio na podkoszulek lub z wizytową koszulą.
Bardzo popularne i lubiane przez panów są półgolfy. Niektóre z nich są zapinane na guziki, niektóre na zamek lub asymetrycznie. Swetry męskie mogą mieć również stójki.
Rodzaje męskich swetrów
Swetry męskie podzielić można na kilka podstawowych modeli. Pierwszym z nich jest pulower, czyli sweter, który nie posiada rękawów. Jest on zakładany często na koszule nieformalne, dlatego nosić go można raczej na co dzień, do pracy, a nie na oficjalne wyjścia. Pulowery mają najczęściej dekolty w serek, mogą być gładkie, wzorzyste. Wykonane są najczęściej z cienkiej przędzy.
Innym rodzajem męskich swetrów są klasyczne kardigany. Mogą być zapinane na kołki, guziki lub na zamek błyskawiczny. Zazwyczaj nie posiadają kołnierza i odsłaniają klatkę piersiową. Mogą mieć również kołnierze szalowe, rzadziej stójki. Kardigany mogą być zrobione z cienkiej lub grubej włóczki, ze splotem warkoczowym. Niektóre mają duże kieszenie.
Najpopularniejsze swetry dla mężczyzn
Swetry męskie różnią się między sobą także rodzajem wzorów. Bardzo popularne są swetry krykietowe, które mają pionowy, warkoczowy splot, a także kolorowe paski koło dekoltu.
Swetry męskie arany są pochodzenia irlandzkiego. Ich wzór składa się z rombów oraz innych kształtów, które przypominają klanowe symbole. Są one bardzo ciepłe, idealne na zimę i na chłodniejsze dni na początku wiosny i na jesieni. Swetry męskie w typie Fair Isle to modele, których wzory przypominają ubrania średniowiecznych, hiszpańskich żeglarzy. Powstają metodą żakardową i składają się z kompilacji różnych wzorów roślinnych, zwierzęcych, a także geometrycznych.
Innym rodzajem męskich swetrów są swetry norweskie, których wzory nawiązują do zimowych atrybutów. Swetry te mogą być w łosie, płatki śniegu, w bałwanki. Ubrania tego typu są bardzo popularne zwłaszcza w okresie świątecznym.
Z czym należy nosić męski sweter?
Sweter męski to taki element garderoby, który nosić najlepiej z luźnymi stylizacjami. Pod spód ubrać można bawełniany podkoszulek, natomiast na dół idealne będą jeansy, sztruksy i bojówki.
Sweter można ubrać do bardziej formalnej stylizacji. Do garnituru najlepiej będzie wyglądał cienki golf, w stonowanym kolorze, czarnym, ciemnopopielatym.
Stylizacja, w której pod sweter zakłada się koszulę jest trudniejsza. Najlepiej wyglądać będzie ze modelem, który ma dekolt w serek, z cienkiej wełny. Należy pamiętać, że kołnierzyk powinien być schowany do środka, a mankiety lekko wystawać spod rękawów.
Jak dobrać sweter do figury ?
Dobrze dobrany sweter, w odpowiednim rozmiarze, pomoże stworzyć stylizację, wygodną, ciepłą i elegancką. Powinno się mieć pewność, że będzie on podkreślał atuty sylwetki, a tuszował jej wady, czyli wystający brzuszek, nadprogramowe kilogramy.
Dla panów, których sylwetka przypomina gruszkę, idealne będą swetry ciemne, zapinane na zamek. Najlepiej jakby były gładkie, bez wzorów, które mogą poszerzyć sylwetkę. Warto też postawić na golfy.
Mężczyznom, którzy maja figurę w kształcie litery V, powinni postawić na dobrze dopasowane swetry, o gładkiej fakturze i okrągłym dekolcie.
Panowie o sylwetce przypominającej cegłę powinni postawić na rozpinane swetry z golfem, natomiast ci z nadwagą wybrać muszą swetry z okrągłym dekoltem, który wygładzi ich proporcje.